(kicad_symbol_lib (version 20231120) (generator "kicad_symbol_editor") (generator_version "8.0") (symbol "MSP430FR2000IPW16" (pin_names (offset 0.254) ) (exclude_from_sim no) (in_bom yes) (on_board yes) (property "Reference" "U" (at 20.574 -28.702 0) (effects (font (size 1.524 1.524) ) ) ) (property "Value" "MSP430FR2000IPW16" (at 21.082 -31.242 0) (effects (font (size 1.524 1.524) ) ) ) (property "Footprint" "PW16_TEX" (at 19.812 -37.084 0) (effects (font (size 1.27 1.27) (italic yes) ) (hide yes) ) ) (property "Datasheet" "MSP430FR2000IPW16" (at 20.574 -34.29 0) (effects (font (size 1.27 1.27) (italic yes) ) (hide yes) ) ) (property "Description" "" (at 0 3.81 0) (effects (font (size 1.27 1.27) ) (hide yes) ) ) (property "ki_locked" "" (at 0 0 0) (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (property "ki_keywords" "MSP430FR2000IPW16" (at 0 0 0) (effects (font (size 1.27 1.27) ) (hide yes) ) ) (property "ki_fp_filters" "PW16_TEX PW16_TEX-M PW16_TEX-L" (at 0 0 0) (effects (font (size 1.27 1.27) ) (hide yes) ) ) (symbol "MSP430FR2000IPW16_0_1" (polyline (pts (xy 7.62 -26.67) (xy 34.29 -26.67) ) (stroke (width 0.127) (type default) ) (fill (type none) ) ) (polyline (pts (xy 7.62 7.62) (xy 7.62 -26.67) ) (stroke (width 0.127) (type default) ) (fill (type none) ) ) (polyline (pts (xy 34.29 -26.67) (xy 34.29 7.62) ) (stroke (width 0.127) (type default) ) (fill (type none) ) ) (polyline (pts (xy 34.29 7.62) (xy 7.62 7.62) ) (stroke (width 0.127) (type default) ) (fill (type none) ) ) (pin bidirectional line (at 0 1.27 0) (length 7.62) (name "TEST/SBWTCK" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "3" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 0 3.81 0) (length 7.62) (name "*RST/NMI/SBWTDIO" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "4" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin power_in line (at 0 -6.35 0) (length 7.62) (name "DVCC" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "5" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin power_in line (at 0 -11.43 0) (length 7.62) (name "DVSS" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "6" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) ) (symbol "MSP430FR2000IPW16_1_1" (pin bidirectional line (at 41.91 1.27 180) (length 7.62) (name "P1.1" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "1" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -16.51 180) (length 7.62) (name "P2.0" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "10" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -13.97 180) (length 7.62) (name "P1.7" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "11" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -11.43 180) (length 7.62) (name "P1.6" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "12" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -8.89 180) (length 7.62) (name "P1.5" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "13" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -6.35 180) (length 7.62) (name "P1.4" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "14" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -3.81 180) (length 7.62) (name "P1.3" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "15" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -1.27 180) (length 7.62) (name "P1.2" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "16" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 3.81 180) (length 7.62) (name "P1.0" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "2" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -24.13 180) (length 7.62) (name "P2.7" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "7" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -21.59 180) (length 7.62) (name "P2.6" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "8" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) (pin bidirectional line (at 41.91 -19.05 180) (length 7.62) (name "P2.1" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) (number "9" (effects (font (size 1.27 1.27) ) ) ) ) ) ) )